Co daje kierunek gospodarka przestrzenna?

Specjaliści od przygotowywania inwestycji i gospodarowania mieniem komunalnym w urzędach miast oraz starostwach powiatowych – oto najczęstsze skojarzenie związane z absolwentami studiów na kierunku gospodarka przestrzenna. Tymczasem mają oni do dyspozycji o wiele więcej możliwości niż tylko praca w samorządzie lokalnym.

Wiele dróg do sukcesu

Dyplom studiów związanych z gospodarką przestrzenną umożliwia poszukiwanie pracy w wielu zróżnicowanych obszarach zatrudnienia. Najbardziej oczywistym wyborem absolwentów tego kierunku są jednostki administracji publicznej i rządowej, ewentualnie biura agencji rządowych. To właśnie tam, wśród ton dokumentów, swoje obowiązki wykonują eksperci od realizowania projektów inwestycyjnych, zarządzania mieniem komunalnym i gospodarką komunalną, a także osoby specjalizujące się w zagadnieniach dotyczących ochrony środowiska oraz turystyki. Łączy ich kierunek studiów – gospodarka przestrzenna.

Jej absolwenci znajdują zatrudnienie także w firmach ściśle współpracujących z samorządami, np. w biurach projektowych oraz konsultingowych. Część z nich realizuje się też zawodowo na rzecz przedsiębiorstw, których działalność negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Ostatnia grupa absolwentów gospodarki przestrzennej należy do najbardziej zróżnicowanych. Zalicza się do niej zarówno pracowników biur obrotu nieruchomościami, jak i przedstawicieli sektora biznesowego.

Dobry zawód to nie wszystko

Absolwent studiów II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna ma zatem wiele możliwości znalezienia pracy w zawodzie. Pamiętajmy jednak o tym, że wizja dobrej pracy to nie wszystko – liczy się też wiedza wyniesiona z murów uczelni i poparta ćwiczeniami. Jeżeli więc chcesz zostać ekspertem w dziedzinie gospodarki przestrzennej, to studia z pewnością ułatwią Ci to zadanie. Twoi wykładowcy przekażą Ci informację na temat obecnie panujących trendów oraz najważniejszych osiągnięć z interesującej Cię dziedziny. Dzięki nim zrozumiesz też wzajemne powiązania uwarunkowań przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych, które występują łącznie w tym samym regionie. Jako absolwent gospodarki przestrzennej poszerzysz także wiedzę związaną z technologiami stosowanymi w zakresie urządzeń, obiektów oraz procesów targających całym działem. Poznasz również praktyczną stronę prowadzenia działalności gospodarczej oraz sposoby aktywizowania różnych form przedsiębiorczości w regionie.

Przeczytaj także  Czy informatyka to dobry kierunek studiów?

Kierunek gospodarka przestrzenna jest dość wymagający ze względu na materiał trudny do opanowania, lecz zarazem stwarza swoim absolwentom wiele pól do działania. A Ty którą opcję wybierzesz – pracę w urzędzie czy etat w biurze projektowym? Przy odrobinie szczęścia możesz też założyć własną działalność gospodarczą i połączyć wykonywanie z realizowaniem swoich pasji. Możliwości działania po ukończeniu studiów na kierunku gospodarka przestrzenna jest nieskończenie wiele.