Czy studia ekonomiczne są atrakcyjne?

Studia są nie tylko kolejnym okresem edukacji, w którym za główne zadanie stawia się sobie przechodzenie z roku na rok i pozytywne zaliczanie egzaminów. Poza niewątpliwym faktem, iż czas spędzony na wyższej służy zdobywaniu różnorakich doświadczeń, należy pamiętać, że studia mają być wstępem do pracy. A że marzymy o pracy ciekawej i atrakcyjnej, takie też wybierzmy studia. Obecnie za jedne z najbardziej atrakcyjnych są studia ekonomiczne.

Co to znaczy, że studia są atrakcyjne?

Kilkanaście lat temu, gdy osób z wyższym wykształceniem było mniej niż obecnie, znacznie łatwiej było znaleźć pracę po ich ukończeniu. Okres studiowania zaś był czasem rozwoju, bogatego życia towarzyskiego i przedłużeniem młodości, wolnej od kłopotów i odpowiedzialności. Zabawy kończyły się z dniem otrzymania dyplomu. Teraz trudno znaleźć studenta, który w czasie studiów nie szuka pracy czy choćby praktyk, który staną się dobrym punktem wyjścia do poszukiwania rozwijającego zajęcia w dorosłym życiu. O atrakcyjności studiów decyduje więc to, jaką dają szansę na to, by zdobyta wiedza i umiejętności znalazły uznanie w oczach przyszłych pracodawców. O tym, czy maturzysta wybierze studia ekonomiczne czy uczelnię artystyczną, decydują preferencje i zdolności młodego człowieka a nade wszystko to, jaką życiową szansę zapewnia ukończenie danego kierunku.

Atrakcyjność studiów ekonomicznych

W tym kontekście można stwierdzić, iż studia ekonomiczne są atrakcyjne, gdyż ich absolwentowi łatwo jest znaleźć pracę. Ponadto, w przypadku poszukiwania zatrudnienia poza granicami kraju, ekonomiście łatwo się zaadaptować do nowych warunków, gdyż wiedza, którą posiada, jest uniwersalna. Studia ekonomiczne przygotowują do podjęcia pracy w każdej dziedzinie działalności; ekonomiści są potrzebni zarówno w handlu, administracji, księgowości i wielu innych branżach. Dobry ekonomista zawsze znajdzie pracę, zwłaszcza w firmach, które dopiero się rozwijają (tzw. startupy zawsze potrzebują dobrego doradcy, który trzeźwo oceni możliwości finansowe firmy) a tych jest coraz więcej. Także w bankach pracują głównie absolwenci kierunków finansowych, których nie przerażają ciągi cyfr i skomplikowanych obliczeń.  Warto więc podjąć studia ekonomiczne, gdyż
w przyszłości mogą one zapewnić pracę i uczynić z początkującego ekonomisty eksperta w swojej dziedzinie.

Przeczytaj także  Jak działa franczyza? Podstawy i zasady działania systemu franczyzowego

Decydując się na studia ekonomiczne, należy pamiętać, że są to studia dla osób, które posiadają zdolność logicznego myślenia, doskonale odnajdują się w naukach ścisłych i chętnie się uczą. Jeśli posiada się takie umiejętności, można śmiało iść na ekonomię, uczyć się i planować przyszłą karierę.