Czy studia ekonomiczne są atrakcyjne?

Studia są nie tylko kolejnym okresem edukacji, w którym za główne zadanie stawia się sobie przechodzenie z roku na rok i pozytywne zaliczanie egzaminów. Poza niewątpliwym faktem, iż czas spędzony na wyższej służy zdobywaniu różnorakich doświadczeń, należy pamiętać, że studia mają być wstępem do pracy. A że marzymy o pracy ciekawej i atrakcyjnej, takie też wybierzmy studia. Obecnie za jedne z najbardziej atrakcyjnych są studia ekonomiczne.

Co to znaczy, że studia są atrakcyjne?

Kilkanaście lat temu, gdy osób z wyższym wykształceniem było mniej niż obecnie, znacznie łatwiej było znaleźć pracę po ich ukończeniu. Okres studiowania zaś był czasem rozwoju, bogatego życia towarzyskiego i przedłużeniem młodości, wolnej od kłopotów i odpowiedzialności. Zabawy kończyły się z dniem otrzymania dyplomu. Teraz trudno znaleźć studenta, który w czasie studiów nie szuka pracy czy choćby praktyk, który staną się dobrym punktem wyjścia do poszukiwania rozwijającego zajęcia w dorosłym życiu. O atrakcyjności studiów decyduje więc to, jaką dają szansę na to, by zdobyta wiedza i umiejętności znalazły uznanie w oczach przyszłych pracodawców. O tym, czy maturzysta wybierze studia ekonomiczne czy uczelnię artystyczną, decydują preferencje i zdolności młodego człowieka a nade wszystko to, jaką życiową szansę zapewnia ukończenie danego kierunku.

Atrakcyjność studiów ekonomicznych

W tym kontekście można stwierdzić, iż studia ekonomiczne są atrakcyjne, gdyż ich absolwentowi łatwo jest znaleźć pracę. Ponadto, w przypadku poszukiwania zatrudnienia poza granicami kraju, ekonomiście łatwo się zaadaptować do nowych warunków, gdyż wiedza, którą posiada, jest uniwersalna. Studia ekonomiczne przygotowują do podjęcia pracy w każdej dziedzinie działalności; ekonomiści są potrzebni zarówno w handlu, administracji, księgowości i wielu innych branżach. Dobry ekonomista zawsze znajdzie pracę, zwłaszcza w firmach, które dopiero się rozwijają (tzw. startupy zawsze potrzebują dobrego doradcy, który trzeźwo oceni możliwości finansowe firmy) a tych jest coraz więcej. Także w bankach pracują głównie absolwenci kierunków finansowych, których nie przerażają ciągi cyfr i skomplikowanych obliczeń.  Warto więc podjąć studia ekonomiczne, gdyż
w przyszłości mogą one zapewnić pracę i uczynić z początkującego ekonomisty eksperta w swojej dziedzinie.

Przeczytaj także  ABC na temat studiów doktoranckich we Wrocławiu

Decydując się na studia ekonomiczne, należy pamiętać, że są to studia dla osób, które posiadają zdolność logicznego myślenia, doskonale odnajdują się w naukach ścisłych i chętnie się uczą. Jeśli posiada się takie umiejętności, można śmiało iść na ekonomię, uczyć się i planować przyszłą karierę.