Przedsiębiorcy, którym zależy na sprzedaży produktów lub usług za granicę powinni koniecznie wziąć pod uwagę koszty prowadzenia wybranego konta walutowego. Niektóre banki zdecydowanie starają się zawyżyć opłaty i w ten sposób prowadzenie konta bankowego staje się kosztowne.
Rachunki walutowe
Warto wybrać konto walutowe dla firm, które jednocześnie prowadzi rachunki w euro, funtach oraz dolarach. Najlepszym rozwiązaniem jest darmowe konto walutowe i jedyne koszty, jakie ponosimy to te związane z wymianą waluty. Banki oferują wiele możliwości oraz różnych typów kont walutowych. Niektóre funkcje mogą być całkowicie darmowe, ale inne będą kosztować podwójnie. Najlepszym przykładem są opłaty za przelewy, które przychodzą na konto odbiorcy.
Liczba transakcji
Bardzo ważna jest także analiza, z jakich krajów pochodzi największa liczba transakcji. Jeżeli sprzedajemy dużo towarów za granicę to rozsądną opcją będzie wybór banku, który oferuje darmowe przelewy zagraniczne. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować umowę, którą podpisujemy z bankiem, ponieważ w ten sposób możemy znaleźć dokładne wady oraz zalety oferty. Warto pamiętać, że nie dla wszystkich są dostępne firmowe konta walutowe. Czasami niezbędne jest otworzenie konta w polskiej walucie, ponieważ inaczej nie będziemy w stanie otworzyć firmowego konta walutowego. Warto jednak pamiętać, że konta firmowa posiadają zazwyczaj więcej funkcji niż konta osobiste. Konto firmowe należy dobierać także pod profil swojej działalności. Zanim zdecydujemy się założyć konto walutowe, musimy dokładnie przestudiować całą umowę.
Opłaty za prowadzenie rachunku
Zazwyczaj opłaty za prowadzenie rachunku są niskie i wynoszą maksymalnie 100 złotych. Czasami jednak po pierwszym roku opłaty się zwiększają i warto o tym pamiętać. W niektórych sytuacjach opłaty za prowadzenie konta nie są obligatoryjne, jeżeli zapewnimy wpływy na konto w określonej wysokości. Minimalne wpływy wynoszą 2 tysiące złotych, ale niektóre banki określają je nawet na 50 tysięcy. Kolejne koszty są związane z kartą walutową, która jest dołączona do konta. Z reguły jest ona niska i wynosi około ośmiu złotych miesięcznie. Warto jednak pamiętać o tym, że wszelkie wypłaty z bankomatów nie są darmowe i również trzeba za nie zapłacić. Koszty te są znacznie większe, jeżeli zdecydujemy się wypłacić pieniądze poza granicami kraju.
Opłaty za przelewy przychodzące
Opłaty za przelewy przychodzące kosztują z reguły 5 złotych, ale każdy bank ustala to indywidualnie. Bardzo ważna jest również kwestia przelewów europejskich pomiędzy firmami, które współpracują z zagranicą. Niektóre biznesowe konta walutowe oferują takie przelewy całkowicie za darmo. Jeżeli przelewy są zlecane często za granicę w innych walutach niż euro to wtedy koszty przelewu mogą być znacznie większe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest osobiste konto walutowe, ponieważ z reguły koszty prowadzenia takiego konta są niższe niż firmowe konto walutowe. Jednocześnie żadne przepisy nie zakazują używać osobistego konta walutowego w stosunku do firmy.