Czy warto zostać kurierem?

Codziennie w drogę wyrusza wielu kurierów, którzy dostarczają zamówione paczki. Czy warto zostać kurierem? Co motywuje ludzi, aby wykonywać ten zawód?

Zarobki kuriera

Ile może zarobić kurier i od czego zależy to wynagrodzenie? Czy zarobki w tym zawodzie są atrakcyjne? Wiele zależy od tego, na jakich zasadach zatrudniony jest kurier. Inaczej będzie w przypadku etatu bądź umowy zlecenie, a inaczej na własnej działalności gospodarczej, gdzie właściwie dowolnie można regulować czas pracy i przyjmować według uznania liczbę klientów do obsłużenia. W pracy kuriera ważna jest rzetelność, uczciwość i kultura osobista. To praca z ludźmi. Każdego dnia kuriera spotyka wiele osób, wobec których powinien zachowywać się uprzejmie i w stosunku do których powinien być miły. To nie jest proste, ponieważ klienci zachowują się w różny sposób. Dzisiaj dla kurierów istnieje duża konkurencja, chociażby przesyłki pocztowe czy tak zwane paczkomaty.

Charakterystyka pracy kuriera

 

Na pewno kurierem powinna zostać osoba, która lubi wyzwania. W tej pracy codziennie dzieje się coś nowego. Tylko pozornie jest to praca nudna i powtarzalna. Jednak jak wszędzie, rutyna może się pojawić. Wtedy kurier musi sobie z nią poradzić. Kurier może zarobić od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od wielu czynników. Niektóre firmy kurierskie dostarczają towary także w weekendy, jak również popołudniami i wieczorami, co jest ułatwieniem dla klientów, którzy nie mogą przyjąć paczki w standardowych godzinach. Zwykle taka specjalna usługa więcej kosztuje, ale klient ma pewność, że kurier przyjedzie wtedy, kiedy będzie on w domu, gotowy na przyjęcie paczki.

Przeczytaj także  Czynniki wpływające na pozycje strony w Google 

Wady pracy kuriera

 

Oprócz niewątpliwych zalet, praca kuriera ma swoje wady. Kurier czasami musi przyjąć gotówkę w dużej ilości, więc jest to praca potencjalnie niebezpieczna. Ktoś może na kuriera napaść i ukraść pieniądze. Warto więc, by kurier zawsze zachowywał czujność. Bycie narażonym na niebezpieczeństwo może negatywnie wpływać na psychikę kuriera, szczególnie, kiedy porusza się on po niebezpiecznych rejonach w danym mieście. Warto więc tak zorganizować swoją pracę, by co jakiś czas zmieniać teren. Niektóre firmy mają to zapewnione dla swoich pracowników. Rozmaite benefity w dużych firmach również motywują kurierów do pracy. Czasem wadą może być wczesna pora, kiedy trzeba stawić się do pracy, załadować towar i ruszyć. Nieraz trzeba przenosić ciężkie towary, co może negatywnie wpływać na kręgosłup. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę. Nie tylko kurier zarobki, ale też inne zalety i wady.

Praca kuriera na pewno jest nieszablonowa i warto zastanowić się nad jej wykonywaniem. Dotychczas w tym zawodzie pracowali raczej mężczyźni, ale dziś spotyka się coraz więcej kobiet za kierownicą, jako osoby wykonujące zawód kuriera. Radzą sobie doskonale. Warto więc porzucić stereotypowe myślenie o pracy kuriera i dopuścić do siebie myśl, że także kobiety wspaniale sobie radzą w tym fachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *