Czy wiesz do kogo należy karta płatnicza, którą posiadasz?

 

Czy uważasz, że jesteś właścicielem karty, na której jest twoje imię i nazwisko a wydał ją twój bank? Nic bardziej mylnego!

 

Aby zrozumieć tę kwestię należy poznać różnice miedzy posiadaniem a własnością.

Własność to pełnia praw do korzystania i rozporządzania daną rzeczą. Posiadanie zaś to czasowe władanie nad daną rzeczą. Właścicielem karty płatniczej jest bank. To on ma prawo wydać lub zablokować kartę. Ty zaś jesteś posiadaczem karty. Możesz z niej korzystać, ale w przypadku uszkodzenia lub znalezienia karty należy odesłać ją do właściciela – czyli do banku.

Mówi się, że kartę płatniczą wydaje bank, jednak za tym wszystkim stoją odpowiedzialne za to organizacje. Dobrze je znasz, na każdej karci jest ich logo. W Polsce największą popularnością cieszą się karty wydane przez Visa, MasterCard i Maestro

 

Visa i Visa Electron

Visa Inc nie zawsze funkcjonowała pod ta samą nazwą. Wcześniej, a dokładniej w roku 1958 zmieniła nazwę z BankAmericard, kiedy ich pierwszą kartę wydał bank Bank of America. Jednak dopiero 9 lat temu zadebiutowała na giełdzie.

Wielu może ciekawić występowanie Visy z różnymi rozwinięciami nazwy. Tak naprawdę ich nazwa świadczy o rodzaju karty.

Visa Electron to zwykła karta płatnicza otrzymywana wraz z otwarciem rachunku ROR.

Karty Visa Classic, Silver, Gold i Platinum to karty kredytowe, które różnią się limitem na rachunku. Najmniejszy posiada Clsassic, z kolei na limit na karcie Platinum mogą sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Jednak to Visa Infinite jest najbardziej prestiżową karta w ofercie Visa.

Przeczytaj także  Jak zadbać o przechowywane dokumenty przez 50 lat?

Pracownicy mogą liczyć na karty Visa Business, która wydawana jest na firmę.

Istnieje jeszcze wariant Visa Cash, która występuje tylko w wersji elektronicznej i służy do dokonywania drobnych płatności, np. przejazd przez autostradę.

Produkty Visa są akceptowalne przez większość terminali do kart płatniczych na świecie.

MasterCard i Maestro

Karty płatnicze MasterCard i Maestro to wynik współpracy Amerykańskich banków jako konkurencja do karty Visa występującej jeszcze pod nazwą BankAmericard.

Maestro nie jest do końca kartą, co mylić może logo na wielu z nich. Maestro to system szybkich płatności należący do MasterCard. Gdy logo Maestro znajduje się na karcie oznacza to, że można korzystać z tego rozwiązania, które cechuje się elastycznością i bezpieczeństwem. Dzięki Maestro możliwe są także zakupy online, jest to bardzo ważne, ponieważ karty typu maestro nalezą do kart debetowych, które nie zawsze zezwalają na płatności w Internecie

Rodzina kart MasterCard skłąda się z kart

  • Maestro
  • MasterCard Electronic, która jest kartą kredytową niepowiązaną z kontem osobistym klienta, mające funkcjonalność Maestro
  • MasterCard Classic, Silver, Gold i Platinium, które są wypukłymi kartami kredytowymi o pełnej funkcjonalności.
  • Word Signia, która jest najbardziej prestiżowa kartą MasterCard (podobniej jak Infinity dla Visa)
  • Mastercard Business dla firm