Jak wybrać olej silnikowy do samochodu?

Oleje silnikowe do samochodów należy wybierać nie tylko na podstawie popularności producenta. Wielu kierowców nie ma zielonego pojęcia, jak dobrać właściwy olej.

Wybór oleju silnikowego

Nie cena, a renoma marki coraz częściej decyduje o wyborze produktu. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w internecie można znaleźć rankingi i rzetelne opinie. Jasne wymagania odnośnie oleju stawia większość firm motoryzacyjnych. Najpopularniejsze marki, czyli Mercedes, Renault, BWM oraz Volkswagen mają swoje normy. Nie trzeba zwracać uwagi na klasę lepkości, jeśli nasz pojazd ma wyraźnie określoną normę, którą musi spełniać olej. Z reguły takie informacje są zamieszczone w książce obsługi, ale w internetowych wyszukiwarkach olejów też można je wyszukać. Gdy już znasz normę to wystarczy, że znajdziesz olej, który ma ją wypisaną na etykiecie. Jeśli producent nie podaje swoich olejowych norm to pierwszym branym pod uwagę parametrem powinna być klasa jakości. Jest to ujednolicony system oznaczania przeznaczenia oleju i poziomu jego technicznego zaawansowania. Pierwsza litera oznacza, do którego typu silnika przeznaczony jest olej. A – do benzynowego oleju, B – do diesla oraz C – do diesla z filtrem DPF. Następna cyfra określa klasę jakości. Podwójne oznaczenie może mieć olej i to świadczy o tym, że pasuje do obu rodzajów zasilania. Z reguły w książce obsługi samochodu producenci podają klasę jakości. Oczywiście pod warunkiem, że nie określili własnych norm olejowych. Wymiana oleju nie jest skomplikowana, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Najlepiej zakupić olej u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Określona klasa lepkości jest z reguły proponowana przez producentów i użytkownicy muszą się do niej dostosować.

Przeczytaj także  Przewodnik po Teta ME, jak ułatwić życie pracownikom?

Wybrane parametry

Obecnie głównie olejów całorocznych używa się w samochodach. Olej jest bardziej płynny, jeśli symbol jest niższy. Warto podkreślić, że na opakowaniu oleju można bardzo łatwo zobaczyć klasę lepkości. W instrukcji obsługi auta można znaleźć zalecenia producenta dotyczące tej kwestii. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy i mieć pewność, że olej jest wysokiej jakości. Opinie o danym producencie oleju silnikowego są ważne, ale nie można zapomnieć o wybranych parametrach. Chodzi tu przede wszystkim o wskaźnik lepkości, który informuje nas o zmianach lepkości wraz z temperaturą. Wnikliwa analiza zaleceń producenta jest kluczem do prawidłowego wyboru oleju silnikowego. Najlepiej dostosować się do norm, które powinien spełniać olej pracujący w silniku pojazdu. Kierowcy dosyć często są niestety skazani na częste dolewki oleju. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, czym cechują się oleje silnikowe do samochodów. Wybór oleju zależy przede wszystkim od auta i sposobu jego eksploatacji. W książce serwisowej trzeba szukać informacji na temat rodzaju oleju silnikowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *