Turystyka studia – kierunek przyszłości?

Co roku maturzyści zachodzą w głowę, który kierunek studiów wybrać, by zapewnić sobie ciekawą i dobrze płatną pracę. Przedmiotem zainteresowania wielu z nich jest turystyka – studia, na których nie sposób się nudzić. Ale czy po ich zakończeniu łatwo będzie Ci odnaleźć się na rynku pracy?

Kierunek przyszłości czy studia dla hobbystów?

Za najbardziej perspektywiczne studia uznaje się zwykle informatykę i medycynę. Dlaczego wybór pada akurat na te kierunki? Ukończenie obydwu z nich gwarantuje uzyskanie dobrze płatnej pracy w konkretnych zawodach, w których już od kilku lat to pracownicy dyktują warunki. A wszystko dlatego, że brakuje specjalistów w tych dziedzinach, a uzyskanie niezbędnej wiedzy jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy.

Na drugim biegunie stawia się z kolei studia humanistyczne oraz turystykę i rekreację, które to kierunki są przez niektórych uznawane za hobbystyczne. Choć dostarczą Ci wszechstronnej wiedzy z wielu pokrewnych dziedzin, to jednak nie dadzą gwarancji zatrudnienia w konkretnym zawodzie. Nie znaczy to jednak, że jako absolwent tych kierunków zasilisz grono bezrobotnych. Jeśli wpiszesz do wyszukiwarki internetowej hasło: „turystyka studia”, odnajdziesz wiele historii osób, które odniosły sukces niedługo po otrzymaniu dyplomu. W przypadku tego kierunku spektrum możliwości jest doprawdy imponujące – wystarczy tylko odrobina zapału oraz przedsiębiorczości, aby zacząć wykonywać zawód swoich marzeń.

Przeczytaj także  Jak działa franczyza? Podstawy i zasady działania systemu franczyzowego

Gdzie pracują absolwenci turystyki?

Wszędzie tam, gdzie możliwe jest wykorzystywanie wiedzy i umiejętności nabytych podczas studiów. Niektórzy znajdują zatrudnienie w hotelarstwie, biurach podróży, centrach odnowy biologicznej, gospodarstwach agroturystycznych, organizacjach pożytku publicznego lub administracji samorządowej, inni natomiast realizują ambitne projekty w ramach własnej działalności gospodarczej w sektorze: turystyka. Studia na tym kierunku to gwarancja posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym oraz zdobycia fachowej wiedzy z zakresu wybranej specjalizacji. A lista specjalności jest imponująca.

Jeśli jesteś miłośnikiem zdrowego trybu życia, z pewnością zainteresuje Cię turystyka uzdrowiskowa, dzięki której poznasz od podszewki rynek usług związanych z odnową biologiczną oraz metody finansowania i zarządzania obiektami z obszaru wellness. O tym, jak dbać o zdrowie, dobre samopoczucie i piękno klientów dowiesz się natomiast wybierając specjalizację w zakresie dietetyki w turystyce. Dzięki niej uzyskasz kompetencje niezbędne do pracy w gastronomii i luksusowych hotelach oraz dowiesz się, jak promować tego typu obiekty. Jeżeli natomiast widzisz swoją przyszłość w rekreacji i animacji czasu wolnego, to idealnym wyborem dla Ciebie będzie specjalizacja z poszerzonym zakresem przedmiotów z tych dziedzin na kierunku turystyka. Studia te ułatwią Ci w przyszłości sprawne organizowanie imprez rekreacyjnych lub wykonywanie pasjonującej pracy animatora. Otworzą przed Tobą także drzwi do rozwijania własnej firmy, która wyróżni się np. organizacją nieszablonowych eventów, ekstremalnych imprez integracyjnych lub szkół przetrwania.

W dyskusji na temat kierunków przyszłości możliwości, jakie daje ukończenie studiów turystycznych są obecnie niedoceniane. Rekreacja odgrywała ważną rolę w całej historii ludzkości, więc pomimo zmieniających się trendów związanych ze spędzaniem wolnego czasu oraz modnymi kierunkami podróży, zapotrzebowanie na rozrywkę i turystykę będzie istniało zawsze. Wystarczy więc zrobić dobry użytek z wiedzy nabytej podczas studiów, by zdobyć pracę w zawodzie przyszłości, który zarazem stanie się Twoją pasją.

Przeczytaj także  Czy informatyka to dobry kierunek studiów?