Spedycja, wszystko co powinieneś wiedzieć

Odkąd na świecie pojawiły się środki transportu, takie jak samochód czy rower, ludzie zyskali możliwość przemieszczania się. Z czasem wpadli oni na pomysł, aby transport nie dotyczył jedynie ludzi. Przecież różne towary też można za pomocą środków transportu przewozić i tak też dzieje się do tej pory.

Spedycja, czy wiesz o niej wszystko?

Spedycja i transport są silnie ze sobą związane. Dlaczego? Otóż spedycja to nic innego, jak planowanie, organizowanie przewozów towarów i wszystkich innych usług z tym związanych, jak na przykład przeładunek.

Rodzaje

Spedycję możemy podzielić na tą handlową, czyli taką, która sprowadza się do rozdzielenia praw własności ładunku, przesyłki i podjęcia wykonania usługi dystrybucji. Wyróżniamy także spedycję czynnościową, w której główną rolę odgrywa sam przewoźnik, który świadczy usługę.

Jak odbywa się dostawa?

Spedytorzy dzięki pomocy klientów lub specjalnych giełd towarów zostają informowani o jakimś ładunku, który trzeba przewieźć, przetransportować. Dzięki takim działaniom taka osoba planuje kiedy, skąd, o której ma być odebrany dany ładunek i czy po drodze nastąpi jakieś uzupełnienie pojemności ciężarówki czy tira jakimś innym towarem czy też nie. Zatem zajęcie spedytora jest niebywale istotne i związane z umiejętnościami logicznego myślenia takiej osoby. Nie każdy się nadaje do takiej pracy. Do obowiązków spedytora należy zadbanie o dowóz, przewóz, załadunek, wyładunek, jak i przeładunek, a także cesja praw czy awizowanie przesyłek. Wszystkie te czynności muszą być dokładnie i jasno rozplanowane. Spedytor czasami nawet nawiązuje kontakt z agencjami ubezpieczeniowymi i celnymi czy organami państwowymi, ponieważ towary transportuje się zarówno na terenie całej Polski, jak i za granicą kraju.

Przeczytaj także  Magazynowanie E-commerce: Optymalizacja przepływu towarów i obsługi zamówień online

Po ustaleniu drogi towaru, odpowiednio wyznaczony wcześniej kierowca, udaje się pod wskazany adres w celu świadczenia usługi, jaką jest transport ładunku. Kierowcy mają unormowany czas pracy tak, aby klient otrzymał lub odesłał towar jak szybko to możliwe. Warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach zdarza się, że to nawet sam spedytor zostaje przewoźnikiem. Jednym z obowiązków spedytora jest również ustalenie, jakim środkiem transportu będzie transportowany ładunek.

Ceny

Ceny usługi jaką jest spedycja mają charakter stawek umownych, takich jak między innymi ryczałt spedycyjny (cena ustalona w trakcie negocjacji), stawka czynnościowa (cena taryfowa, która mimo upływu czasu nie traci ważności) czy też prowizja spedytorska (ujawnienie wartości transakcji lub sprzedanych towarów).

W Polsce, jak i na świecie powstaje wiele firm, które zajmują się spedycją. Z usług takich pracowników korzystają przedsiębiorcy, którzy potrzebują przewieźć towar do klienta jak i osoby fizyczne. Dzięki czynnikowi logistycznemu transport ładunków odbywa się szybko. Tak naprawdę każdy środek transportu może być wykorzystany przy spedycji, jednak najczęściej spotykane są samochody ciężarowe.

Ciekawostka

Początki spedycji według badań sięgają wieku XV.

Źródło: https://www.rhenus.com/pl/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *