Jakie są korzyści płynące z stosowania olejów silnikowych z dodatkiem aditwów, np. przeciwzużyciowych, antykorozyjnych?

Olej jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania silnika. Niezależnie od tego czy na co dzień poruszamy się samochodem osobowym czy ciężarowym, wybór odpowiedniego oleju ma ogromny wpływ na pracę i żywotność silnika. Każdy rodzaj silnika wymaga innego typu oleju, dlatego zanim zdecydujemy się na wymianę środka smarnego warto zapoznać się z zaleceniami producenta danej jednostki napędowej. Oleje do samochodów ciężarowych z reguły charakteryzują się inną lepkością niż te przeznaczone do samochodów osobowych. Nie powinno się zatem stosować takich olejów zamienne. Czym charakteryzują się oleje do samochodów ciężarowych? Dlaczego warto stosować oleje z dodatkami antykorozyjnymi i przeciwzużyciowymi? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie zastosowanie ma olej silnikowy?

Olej silnikowy odpowiada przede wszystkim za prawidłowe smarowanie silnika. Oprócz tego zmniejsza on tarcie poszczególnych elementów jednostki napędowej oraz zapobiega powstawaniu korozji. Proces smarowania silnika przebiega inaczej w różnych typach pojazdów, dlatego olej przeznaczony do stosowania w samochodach ciężarowych powinien mieć inną specyfikę niż ten stosowany w samochodach osobowych.
Oleje silnikowe produkowane obecnie składają się z bazy olejowej oraz dodatków uszlachetniających. Wymienione wyżej składniki stanowią około 15% objętości oleju.

Dodatki w olejach do samochodów ciężarowych

Oleje silnikowe do samochodów ciężarowych charakteryzują się dużą ilością obecnych w nim dyspersantów. Są to środki uszlachetniające, które zapobiegają zbijaniu się cząstek sadzy w duże skupiska. Powstawanie dużych skupisk sadzy utrudnia przepływ oleju przez układ smarowania. W samochodzie ciężarowym zużycie oleju jest znacznie wyższe niż w samochodzie osobowym, dlatego stosowanie olejów z dużą ilością uszlachetniaczy rozbijających cząsteczki sadzy może okazać się zbawienne dla silnika.
W olejach silnikowych przeznaczonych do stosowania w samochodach ciężarowych stosuje się również środki antykorozyjne. Głównym zadaniem takich środków jest ochrona silnika i przedłużenie jego żywotności. W niektórych przypadkach zastosowanie takiego środka może przyczynić się do zwiększenia mocy silnika oraz do zmniejszenia zużycia paliwa.

Przeczytaj także  Księgowość w firmie

Korzyści płynące ze stosowania dodatków do olejów silnikowych

Remont silnika wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Często zdarza się również, że taka naprawa nie przynosi odpowiednich rezultatów. W związku z tym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać wszelkim uszkodzeniom silnika niż podejmować się kosztownych i problematycznych napraw. Aby zadbać o żywotność i dobrą kondycję silnika należy stosować oleje silnikowe zawierające dodatki w postaci dyspersantów i środków antykorozyjnych. Zastosowanie powyższych substancji w olejach silnikowych niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich można wyróżnić, między innymi:
– ochronę silnika i przedłużenie jego żywotności,
– zmniejszenie tarcia podczas pracy silnika,
– zmniejszenie zużycia paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *